Eripedagoog: kui sinu klassi tuleb HEV laps.
01.09.2023Aasta enne kooli minekut on tavaliselt nii lapse kui ka vanemate jaoks oluline ning põnev aeg. Vaatamata sellele, et lasteaed pakub enamasti lapsele vajalikud baasteadmised otsustavad vanemad last ise toetada või sagedamini viia eelkooli, et pakkuda sellisel viisil struktureeritud ja läbimõeldud ettevalmistust esimeseks klassiks. Ükski variant pole õige või vale. Iga pere saab valida just sellise lahenduse, mis neile sobib. Käesolev postitus aitab vanematel teha teadlikuma otsuse ning lisaks toetab ka neid, kes soovivad ise last õpetada.
Kas lasteaiast piisab?
Üldjuhul piisab lastele lasteaias pakutavast, et saavutada kooliks vajalikud baasoskused. Kuid oluline on silmas pidada mõningaid aspekte, mis võivad lasteaias toimuvat õpet piirata. Näiteks, kui pikalt ning kui järjepidevalt on laps lasteaias käinud. See mõjutab otseselt kui palju laps õpib. Kindlasti pange tähele, kas laps käib hea meelega lasteaias või pole tal head kontakti õpetajatega. Kui laps käib lasteaias suuresti vastu tahtmist, siis ei saa ta ka efektiivselt õppida ning lapse teadmistes ja oskustes võivad ilmneda lüngad. Kui aga laps osaleb regulaarselt õppetöös ning käib lasteaias rõõmuga, siis muretsema ei peaks.
Mis on eelkool ning mida see annab?
Eelkooli näol on tegemist erinevate asutuste poolt pakutava lisaõppe võimalusega, mille eesmärk on last toetada kooliks valmistumise teekonnal. Teenust pakuvad nii eraasutused kui ka koolid ning võimalused sõltuvad tihti piirkonnast, kus pere elab. Eelkooli tegevused hõlmavad endas mitmekesiseid ja olulisi arendustegevusi (nagu ka lasteaias), mis leiavad aset lapse jaoks formaalsemates oludes. See aitab lapsel paremini mõista, mida temalt koolis oodatakse. Toome siinkohal välja mõned valdkonnad, mida tavaliselt toetatakse ning nende sisu.
- Akadeemiliste oskuste arendamine. Eelkool keskendub lugemise, kirjutamise ja arvutamise baasoskuste kujundamisele. Sellega püütakse kindlustada, et kooli minnes, on lapse oskused piisavad, et eduelamust kogeda ning kergemalt edasi liikuda.
- Sotsiaalsete oskuste arendamine. Lapsed õpivad tegevuste käigus üksteisega arvestamist, jagamist, aktsepteeritaval viisil käitumist, konfliktide lahendamist. Need oskused on hädavajalikud, et laps saaks koolikeskkonnas hästi hakkama ja suudaks luua häid sõprussuhteid.
- Struktuuri ja rutiiniga harjumine. Eelkoolis on suur rõhk ka sellel, et laps saab aimu, millised on ootused koolikeskkonnas: kuidas peab käituma, kuidas oma korda oodata, kuidas käib ülesannete täitmine (õpetaja suunamisel, iseseisvalt), juhiste järgimine jne. See paneb nii mõnegi lapse proovile, kuid tänu sellele kogemusele ei tekita kooli minnes taolised nõudmised üllatusi.
Lapsevanemal on võimalik vastavalt oma nägemusele ning võimalustele panna laps eelkooli. Kindlasti tuleb arvestada, et tegemist on lisakoormusega nii lapsele kui ka vanematele. Lisaks kaasneb eelkooliga ka rahaline väljaminek, kuna tegemist ei ole kohustusliku haridusega. Kui vanemad otsustavad eelkooli kasuks, siis on parem valida kool, kus laps ilmselt alustab kooliteed. See aitab lapsel tutvuda keskkonnaga, õpetajatega ning mõnel juhul ka tulevaste klassikaaslastega. Kõik eelnev võib aidata kaasa sujuvale üleminekule lasteaiast kooli.
Seega, eelkool on paljudele peredele väärtuslik ettevalmistusvõimalus. Kui aga pere otsustab last eelkooli mitte saata, siis ka see on aktsepteeritav valik.
Kuidas toetada last kodus?
Vaatamata sellele, kas laps käib eelkoolis või mitte, saab koduses keskkonnas üsna palju ära teha, et algav koolitee lihtsamaks muuta. Kodus saab lapse arengut tõhusalt toetada, pakkudes sihipäraseid ja praktilisi tegevusi. Oluline on leida just sinu lapse ja pere vajadustele sobiv lahendus, mis aitab sinu lapsel kooliks valmis olla. Tegemist võib olla pere jaoks ressursimahuka ettevõtmisega, kuid muutes tegevused lõbusaks ajaviiteks tervele perele, saate näha, kuidas kvaliteetaeg võib osutuda nii lõbusaks kui ka arendavaks.
Praktilised juhised koduseks ettevalmistuseks
Kaks olulisemat valdkonda, millele enne kooli keskenduda on jutustamisoskus ning lugemise ja kirjutamise eeloskused. Just nende valdkondade arendamine on edasiseks arenguks ja edukaks kooliteeks hädavajalikud ning panevad aluse õppeedukusele ja enesekindlusele. Siin on mõned mõtted, kuidas neid kodus arendada:
- Jutustamisoskuse arendamine: Leidke iga päev sama aeg, mil rääkige oma pere keskis, kuidas kellelgi päev läks. ABIks võtke küsimused: Mis tegi sind täna rõõmsaks? Mis tegi sind täna kurvaks? Kuulake üksteist, reageerige emotsionaalselt, olge üksteise jaoks päriselt olemas. Ajapikku märkate, kuidas laps hakkab aina paremini oma mõtteid järjestama, sõnastama ning oma kogemusi mõtestama. Selline pere kvaliteetaeg toetab laste eneseväljendusoskust.
- Lugemise ja kirjutamise eeloskused: Tehke lihtsaid lugemis- ja kirjutamisharjutusi. Näidake, et lugemine ja kirjutamine on osa igapäevaelust. Lugege kõike, mis teile ette jääb (poereklaamid, tänavasildid, liiklusmärgid jne). Kirjutage koos poenimekirju või päris kirju lasteaiasõpradele või vanavanematele, politsei mängus kirjutage välja trahve ning arsti mängus retsepte jne.
Kui soovite saada konkreetseid nippe ja soovitusi, kuidas lapsel neid oskusi arendada, siis vaata meie koolitust “Kooliks ettevalmistamise koolitus”, mis annab sulle vajalikud tööriistad ja teadmised, et saaksid toetada oma last parimal viisil.
👉 Tutvu koolitusega siin: Kooliks ettevalmistamise koolitus
Mõnusat ja edukat ettevalmistust kooliks!
ERILO pere