Arendav kingitus lapsele (idee #1): mängumaja
04.12.2022Arendav kingitus lapsele (idee #3): ussike
18.12.2022ERILO logopeed Liis jagab Teiega ideed, mis on ERILINE ja HUVITAV: ise koostatud meditsiinipakk lastele.
Paki sisse ostsin apteegist ja poest: arsti kaitserüü, maski, plaastreid, sidet, vatti, vatitikke, süstlaid (nõelad eemaldatud), termoteki, odava digitaalse kraadiklaasi, lambi/pealambi kurgu ja kõrvade vaatamiseks, kummikindad, köhatee, jahutuskoti, värvilised spaatlid, analüüsitopsi, bepantheni kreemi (apteeker ütles, et see on turvaline nahale panna), sinepiplaastreid. Kodust otsisin: vana antiseptiku spreipudeli ja panin sinna sisse vett; väikestesse purkidesse panin tablettideks värvilisi helmeid; vana hambaharja ja hambaniiti.
🎄 Kui alustad arsti-mängu umbes 2-aastasega, siis veendu esmalt, et meditsiinipakki ei sattunud midagi ohtlikku. Näiteks väikesed värvilised helmed võivad neile kergesti suhu või ninna vupsata. Mängi lapsega lihtsat teesklusmängu.
Kujutage ette, et Sul või lapsel on jalg katki. Mängu lihtsustamiseks võite jala peale vildikaga punase laigu teha. Näita lapsele ükshaaval, kuidas meditsiinipakis olevaid esemeid haava ravimiseks kasutada. Anna lapsele aega ise esemetega katsetada. Mängu juurde saab hästi mudeldada fraase “ai-ai”, “jalg on ai-ai”, “sul on valus”, “paneme rohtu” ning nimetada lihtsaid haiguste ja meditsiinitarvikute nimesid: nohu, köha, süst, plaaster, rohi jne.
🎄 3-4-aastastega saab kasutada juba keerulisemat teesklusmängu.
Kujutage ette, et laps on arst ja Sina oled arsti õde. Vastuvõtule tulevad ükshaaval nukud/loomad, kellel on erinevad LIHTSAMAD haigused. Sellised, mida laps on ka ise kogenud, näiteks köha, nohu, haav, palavik, kõhuvalu. Nimeta tegelase mure ning arutlege lapsega, milliste meditsiinipaki vahenditega seda võiks ravida. Kui lapsel on endal ere mälestus seoses arsti juures käimisega, siis aita tal seda meelde tuletada: “Mäletad, kui sul kõht hirmsasti valutas ja me arsti juurde läksime! Mida arst sulle tegi?” Samuti võite tegelasega teeselda, et ta ei taha võtta rohtu või ei taha saada süsti. Arutlege lihtsas keeles, mida võib tegelane tunda ja miks see nii on. Mõelge koos, kuidas võiks tegelast veenda rohtu võtma.
🎄 5-6 aastaste puhul võib arstimäng olla laadilt õpetlik.
Kujutage ette, et laps on arst ja Sina oled õde. Vastuvõtule tulevad ükshaaval tegelased erinevate muredega ning Sina nimetad need. Koolieelikute puhul kasuta aga juba keerulist sõnavara nagu: kurguvalu, covid, toidumürgitus, peas on täid, pimesoolepõletik, jalaluu murd jne. Arutlege lapsega, milliste meditsiinipaki vahenditega mure võiks ravida ning lubage lapsele ravida patsienti nii nagu ta soovib. Seejuures aga tutvusta talle, kuidas konkreetset haigust PÄRISELT ravitakse. Selleks saate kasutada meditsiinipaki SOBIVAID tarvikuid ning vaadata telefonist pilte. Jalaluu murru korral näiteks seda, kuidas näeb välja röntgenpilt. Kirjuta väikeste paberilipikutele ravimiretseptid, näiteks: KÖHA ROHI, JALA ROHI jne. Samal ajal, kui tähti kirjutad, siis loe need ette. Tegelastele võib ka moraali lugeda, sest kellele see ei meeldiks 😆. Öelge enda patsientidele, mida nad edasipidi ei tohi teha ja mida nad peaksid tegema, näiteks: “Ära söö kunagi toitu, mis lõhnab imelikult! Kontrolli alati säilivuskuupäeva.”
Garanteerin, et sellisest kingitusest on Teie laps VAIMUSTUSES!