Arendav kingitus lapsele (idee #2): meditsiinipakk
12.12.2022Logopeed: kuhu pöörduda lapse kõne arengu raskuste korral?
29.01.2023Viimane jõulukingisoovitus on ISE meisterdatud ussike. KUIDAS SEDA TEHA?
- Võta papitükk, pane sinna peale paber ja teibi üleni sisse.
- Kleebi liimipüstoliga peale pudelikorgid, ussi sarved ja silmad.
- Joonista paberile samasugune ussike ja lamineeri see (siis saad sellele vildikaga joonistada ja jälle ära kustutada).
- Osta poest väikeseid värvilisi palle.
Nagu ka kõik eelnevad mänguasjad, sobib see mängimiseks nii väikeste kui ka suuremate lastega! Oluline on see, kuidas mängida!
🎄 2-aastane ja väiksem laps saavad: (1) ussi seest palle käega ära võtta; (2) ussi seest palle pinsettidega ära võtta (laste köögikomplektides olevad pinsetid); (3) laps saab palle panna korkide sisse. Nii väikeste puhul arendad selliste tegevustega lapse peenmotoorikat, aga ka millegi ehitamise/loomise oskust. See on natuke sarnane näiteks pusle kokkupanemise või torni ehitamisega. Harjutada võib ka oma järje ootamist. Pallid on seljuhul Sinu käes mingisuguse anuma sees. Kõigepealt paned Sina palli ussikese sisse ja ütled “emme kord”, siis ulatad anuma lapsele ja ütled “sinu kord”.
💡 Mängu juurde saad mudeldada veel sõnu: “uss, pall, sisse, välja” ning fraase “pall sisse, pall välja, uss teeb sss”.
🎄 3-4-aastaste lastega saab võtta kasutusele lamineeritud paberilehe. Sinna peale värvi vildikaga ussikese mustri, näiteks on esimene pall punane, teine sinine jne. Laps peab ette antud mustri järgi pallid korkide sisse panema. Ülesannet saab raskemaks teha mitmel viisil. Näiteks saab paluda lapsel esimese ja viimase palli värvi meelde jätta ja need siis lamineeritud lehelt ära kustutada. Võib paluda lapsel ka terve ussikese mustri meelde jätta, lamineeritud lehe ära võtta ja siis pärast kontrollida, kui edukalt laps mustri taastas. Ilmselt arvasid Sa ära, et tegu on mälu arendamisega.
💡 Sõnavara, mida mängu juurde kasutada on näiteks: esimene-viimane, üks-mitu, põhivärvid ja muud värvid.
🎄 5-6-aastaste puhul võiks kasutusse võtta rohkem fantaasiat ja mõtlemisoskusi. Võid lapsega koos teeselda, et ussikesel on kõht tühi. Pallide asemel saab panna korkidesse pisikesi toidumänguasju või pilte. Kui ussike on kõhu täis söönud ehk kõik korgid on täis, võib lapsega rühmitada toidud tervislikeks ja ebatervislikeks. Seejuures saaba arutada olulist teemat: miks on vaja tervislikult toituda? Ette võib kujutada ka seda, et ussike läheb õue ja paneb ridesse.
💡 Sellise mänguga võib arendada näiteks riietusega seotud sõnavara (sh pilte riietest). Kui ussikesel on kõik riided seljas ehk korgid on täis, siis saab pildid rühmitada näiteks jalanõudeks ja riieteks (need, mis lähevad selga). Võite meelde tuletada, millised jalanõud ja riided lapsel kordus olemas on ning küsida, millised on lapse lemmikud ja miks.
Lapsele võib kinkida ka ussikese osad ning koos temaga ussike valmis meisterdada!
Põnevat meisterdamist!