Logopeed: kuhu pöörduda lapse kõne arengu raskuste korral?
29.01.2023Logopeed: arenguline keelepuue on lausa 7%-l kõikidest lastest.
08.08.20239 päeva ja 3000 km ekraanivabalt
EHK kuidas saada positiivsed mälestused nii lastele kui ka täiskasvanutele kogu eluks?
Ma olen sellel suvel mitmes kohas näinud järgmist mõtet: “Travelling with kids is parenting in a new location”. Loomulikult ei saa lapsevanemad puhkusel oma lastest puhata, aga see võib siiski puhkus olla. Järgnevalt tutvustan teile natukene, kuidas minu (Kristi, eripedagoog) viie-liikmeline pere oma puhkusreisi hakkas planeerima, et see päriselt ka puhkus saaks olla.
Esimese asjana tuleks paika panna perekonna ühised põhimõtted reisimisel. Sina lapsevanemana tunned oma lapsi kõige paremini ning tead, milleks nad on suutelised, kui palju võid nende igapäevast rutiini muuta või millised abivahendid (käru, kõhukott, jalgrattad, snäkid, mängud, tekid jms) aitavad teil võõras kohas paremini hakkama saada. Loomulikult tuleb arvestada, et lastega ei saagi igale poole minna (nt mõnda muuseumi), kuid väikeste lastega reisimine ongi natuke teistmoodi ning võibolla saadki mõne põnevama koha jätta hoopis tulevikus avastamiseks.
Millest alustada?
Kõige tähtsam valik meie jaoks oli sihtkoht ja transport sinna. Meie pere (32a, 32a, 5a, 2a ja 2a) otsustas sellel aastal valida lennureisi asemel autoreisi, sest lennukis peaaegu 2-aastastele kaksikutele eraldi piletit me ei tahtnud veel osta ning neid süles hoida poleks jaksanud. Seega oli meil valikus lühem reis Soome või pikem reis Tatra mägedesse Poola. Mõtlesime pikalt, et kas lapsed peavad nii pika autosõidu vastu. Aga otsustasime proovida, varuda aega kohalesõiduks ning kohaneda vastavalt olukorrale ja lastele.
Kuna igal reisil on oma eelarve, siis pärast pisikest uurimistööd saime aru, et Poolas saame sama raha eest rohkem elamusi võrreldes Soomega. Seega alati tasub läbi mõelda, mis on sinu reisi eelarve ja oodatavad kulud (nt ööbimised, kütus, toit, lõbustused, piletid, ootamatud kulud jne).
Kui tegemist pole just paketireisiga, siis kindlasti tasub täpsemalt uurida ka erinevaid ööbimisvõimalusi. Meil oli ööbimisteks paika pandud umbkaudne eelarve, aga samal ajal olid meil ööbimistele ka mõned kriteeriumid. Kõige olulisem oli see, et Eestist sõitma hakates polnud meil ühtegi ööbimist ette broneeritud, sest me ei olnud kindlad, kuhu ja kui kiiresti me jõuame. Sellest tulenevalt otsustasime sõidupäevadel ööbida hotellides (check-in ka hilisõhtul) ning Zakapones tahtsime pigem privaatsemat kohta koos söögitegemisvõimaluste, õueala ja vaatega mägedele. Kuna meie peres on 5 liiget, siis oli meil igal pool kaks tuba. Kindluse mõttes võtsime kodust kaasa ka kaksikute reisivoodid, sest võib juhtuda, et saadaval on ainult 1 reisivoodi või ei pakuta seda võimalust üldse. Tegelikkuses magasid kõik lapsed meie üllatuseks suurtes voodites ning reisivoodeid me autost välja ei tõstnudki.
Lisaks kõigele eelnevale oli meil paika pandud miinimum programm ehk külastada Krakovi linna ja olla mõned päevad mägedes Zakapone linna lähedal. Loomulikult olime vaadanud nende linnade kohta ka reisivideosid, kuid täpsema planeerimise tegin tegelikult sõidu ajal (sest seda oli tegelikult ju päris palju). Otsisin välja kohad, mida külastada ning märkisin need Google mapsi. Hiljem kohapeal olles saime südamekeste järgi valikuid teha ja vastavalt oma teekonda planeerida. Kuid kõige olulisem oli jällegi olla paindlik selles osas, millal kuhugi minna, kui kaua olla ja kas üldse minna. Lisaks planeerisime teadlikult lastele igaks päevaks 1-2 aktiivset tegevust (loomaaed, mänguväljakud, atraktsioonid jne).
Mida peaks kindlasti kaasa võtma?
Meie pere jaoks on sellel suvel asendamatud reisikaaslased meie jalgrattad koos kaksikute haagisega. See on super võimalus, kui tahad läbida natuke pikemaid vahemaid, kuid jalgsi veel lapsed ise ei jaksa ning parkimiskohtade otsimisele ka aega ei taha kulutada. Õnneks on meil ka piisavalt suur buss, kuhu kolm jalgratast, haagis (mida saab muuta ka käruks) ja meie muud asjad koos meiega samuti ära mahtusid. Loomulikult olid meil kaasas ka kiivrid, jalgrattapump ja lukk. Aga kahjuks olime unustanud luku võtmed koju. Tänu sellele on meil nüüd kaks Krakovist pärit rattalukku juures. Kui minu kaksikud sündisid, siis sain hea reisinipi ühelt samuti kaksikute emalt (@salusfamily). Ta soovitas kasutada läbipaistvaid plastikkaste, nii näed hästi, mis seal sees on. See tõesti toimib, aga loomulikult võtsime kaasa liiga palju riideid, sest meid hoiatati, et mägedes võib ilm kiiresti muutuda. Kuid me pigem ei olnud arvestanud sellega, et iga päev ligi 30 kraadi kuuma on.
Ja kindlasti tuleks mõelda ka igasuguste ootamatuste peale. Selle jaoks soovitan soojalt teha reisikindlustused, kontrollida üle dokumentide kehtivusajad, teha reisieelne hooldus ka kõigile transpordivahenditele ning lisaks varuda kaasa ka ravimeid. Lapsed pidasid meil hästi vastu, aga haigeks jäin hoopis mina ning lisaks suutsin ka auto siduri mägedes ära lõhkuda. Õnneks vedas meie auto meid ikkagi koduni ära ning lõplikult katki läks alles kodus enne parandust.
Kuidas sisustada autos 3000 km?
Meie lõppsihtkohta oli umbes 1500 km. Planeerisime, et sõidame ca 500 km päevas ehk jõuame kohale kahe ööbimisega. Planeerisime sõitu alustada öösel umbes 2-3 paiku, kuid viimasel õhtul kui asjad pakitud said tegime muudatuse ning asusime hoopis laste ööune alguses teele. Tegime öösel magamispeatuse Kaunases ning jõudsime ühe päeva võrra varem Krakovisse. Ka tagasitulles suutsime sõita rohkem kui esialgu planeerisime ehk kokkuvõttes sõitsime 6 päeva asemel 3 päeva ja ühe pooliku öö. Õnneks on meie lapsed autos ka päris head magajad, aga mida me siis ülejäänud ajal tegime?
- Meil oli autos kaasas kott erinevate mängude ja tegevustega: kleepsu- ja värviraamatud, tegevuskaardid, lausete lõpetamise kaardid, must notsu, pehmed raamatud, popsticid, elektroonilised joonistustahvlid, venivad mänguasjad. Ostsin lastele enne reisi ka mõned uued mängud, mis samuti elevust tekitasid. Vaata ka @triinuaruoja Instagrami kontot, kus ta jagab Norra reisi all vihjeid erinevate mängude osas, mida autoreisile kaasa võtta.
- Lisaks mängisime erinevaid otsimis- ja sõnamänge (vt nt Lengu koostatud postitust 6 mänguideed autosõidule).
- Meil oli kotitäis erinevaid snäkke, loomulikult ka veepudelid.
- Tegime peatusi – jäätise- ja söögipeatused ning nende kohtade valikult lähtusime sellest, et seal oleks lähedal ka mänguväljakud, kus lapsed natuke rohkem liikuda saaksid.
- Vahetasime lastel kohtasid, lisaks istusid kõik lapsed vahel kolmekesi teises reas nii, et suurem vend lõbustas väiksemaid.
- Varusime ka endale erinevaid tegevusi (podcastid, raamatud), kuid reaalsuses planeerisime järgmisi tegevusi või lihtsalt jutustasime omavahel.
- Tahvelarvuteid meie peres pole, kuid multikaid telekast või telefonist vaatab suurem laps küll omajagu. Ütlesime suuremale lapsele, et telefonis internetti pole ja ainukesed multikad, mida ta vaatas olid poolakeelsed multikad, mis juhuslikult ööbimiskohtade telekast tulid.
Kuidas nautida kohapeal olemist?
- Uuri piisavalt ette või ole valmis olema paindlik ja arvestama ootamatustega. Nt Krakovi linnas juhatas googlemaps meid jalgrattaga loomaaeda mööda downhill ratta rada. Kui tavaliselt sõidavad ratturid sealt alla, siis meie pidime sealt hoopis üles sõitma. Aga kui me sellest aru saime, siis ei hakanud poole pealt tagasi ka minema. Või näiteks mägimatkale minnes avastasime, et oleksime autoparklasse pidanud online broneeringu tegema, sest ilma selleta polnud kuhugi parkida. Nii jäigi meil sinna matkale minemata ja tegime seetõttu plaanid jooksvalt ringi. Aga kuna olime paindlikud, siis sattusime hoopis selle tõttu uutesse põnevatesse kohtadesse, kuhu me muidu ilmselt sattunud poleks.
- Jäädvusta reisi. Lae akud täis! Mul oli pidevalt telefonil aku tühi, sest ma olen harjunud telefoni laadima päeval.
- Puhka ise ka! Andke kaaslasega üksteisele vabu hetki. Me olime küll valdavalt kõik koos, aga ka näiteks üksinda söögitegemine on tore vaheldus kui teine samal ajal lastega mänguväljakul on.
- Kui tunned endal või lastel suuremat väsimust, siis tehke paus sõidust või vaatamisväärsustest ning puhake ja olge niisama.
Loodan, et said siit vähemalt mõne kasuliku nipi, mida lastega autoreisi planeerides arvestada. Usun, et meie pere on küll valmis järgmisel aastal veelgi kaugemale lõuna poole sõitma!
Olge paindlikud, aga arvestage oma lastega ja nautige alles jäänud suve ja puhkust!
Kristi