Arendav kingitus lapsele (idee #1): mängumaja

ERILO logopeed Liis jagab Teiega enda teraapia laste vaieldamatut LEMMIKUT: päris ukselukkude, võtmete ja uksekelladega mängumaja.

See sobib mängimiseks igas vanuses lapsele! Olulisem on see, KUIDAS sellega mängida! Siin on mõned ideed.

🎄Mängides umbes 2-aasta vanusega, peida uste taha lapse LEMMIKlelusid.

Olgu need parasjagu autod, väiksed loomakesed või kasvõi pallid. Majja võib peita ka midagi üllatuslikku, näiteks sokipaari, maiustuse või pildi. Need nipid tekitavad lapses huvi ning aitavad tal kauem tegevuses püsida. Lisaks näita lapsele, kuidas uste peale koputada ning mudelda fraasi “kopp-kopp” või “Lase sisse!”. Suuna last ISE asju maja sisse panema ning teeskle üllatust, kui ukse avad. Liisi enda 2-aastasele meeldib mängida nii, et loomad põgenevad “kurja onu” eest majja peitu. Kusjuures “kuri onu” on tavaliselt paberile joonistatud nägu.

🎄 3-4-aastastega on VÄGA arendav mängida ettekujutusmänge.

Logopeed Liis on enda teraapias mänginud nii. Alguses saab koos lapsega panna tubadesse esemeid. Laps proovib silma järgi ära arvata, kas ese mahu majja või mitte. Seejärel kujutage ette, et nukud unustasid uksed lukku keerata ning vargad varastasid midagi nende kodudest ära. Nii, et laps ei näe, võid ühe eseme ära peita ja paluda tal mõistatada, mille vargad ära võtsid. Koos lapsega seletage nukule, miks on vaja uks alati lukku keerata. Sellise mängu juurde on huvitav rääkida ka hädaabi numbrist 112 ning saab arutada, millal sinna helistama peaks.

🎄 5-6 aastaste puhul võib mäng olla juba üpris keerukas ning sisaldada lapse jaoks vajalikke üldteadmisi.

Üks logopeed Liisi mängudest on selline. Esmalt võta appi aastaaegade pildid. Nimeta koostöös lapsega aastaaegade nimetusi ning arutle piltide toel, milline on ilm sellel aastaajal. Seejärel lase lapsel valida üks pilt ning võtmega avada üks ukse. Toast tuleb välja nukk, kellel olid seljas lühikesed püksid ja t-särk (kasutada võib ka pilte). Arutle lapsega, mis on nukul seljas ja kas sellised riided sobivad valitud aastaajaga. Vajadusel andke nukule soovitusi, mida võiks selga panna. Seejärel lase lapsel valida uus aastaaja pilt ja avada järgmine uks.

Mängumaja link on siin: https://www.amazon.com/Melissa-Doug-Take-Along-Doorbell-Dollhouse/dp/B00021HB9.

NB! tegu ei ole koostöö ega selle toote müümisega. ERILO spetsialistid soovivad Teiega jagada enda ideid ja kogemusi.

Rahulikku jõuluaega soovib ERILO pere!

Anna tagasisidet!